Opony asymetryczne.

Opony asymetryczne łatwo można rozpoznać po ich rzeźbie bieżnika. W oponach asymetrycznych rzeźba bieżnika jest różna po obu stronach. Oznaczenie opon asymetrycznych znajduje się na boku opony i informuje o sposobie montażu.

Najczęstsze oznaczenia to:

  • inside, interior lub side facing inwards - oznacza, że ten bok opony należy montować w kierunku "do pojazdu"
  • outside, exterior, side facing outwards, mount this out side - oznacza, że ten bok opony należy montować w kierunku "od pojazdu" tak, by ten bok był widoczny z zewnątrz.

Pamiętajmy, że w przypadku opon asymetrycznych, poza bardzo nielicznymi wyjątkami (opony asymetryczne kierunkowe) nie występują opony zimowe i letnie "lewe" i "prawe". Każdą oponę można zamontować na dowolną stronę auta, byle zgodnie z oznaczeniem umieszczonym na jej boku.

Rzeźba bieżnika asymetrycznego jest różna po obu stronach. Klocki bieżnika na stronie zewnętrznej są często większe i bardziej masywne przez co zapewniają oponie większą stabilność na zakrętach. Wewnętrzna strona bieżnika cechuje się większą liczbą oraz powierzchnią rowków. Klocki bieżnika są mniejsze i bardziej ponacinane (większa ilość lamelek).

Dzięki temu zwiększa się efektywności odprowadzania wody oraz uzyskuje poprawę parametrów motorycznych na mokrej nawierzchni (napęd, hamowanie). W oponach asymetrycznych z większymi indeksami prędkości poprawę odprowadzania wody po stronie wewnętrznej uzyskuje się dzięki zaprojektowaniu szerszych rowków o większej przepustowości. Bieżnik opon asymetrycznych zapewnia dobrą przyczepność przy pokonywaniu zakrętów z większymi prędkościami dzięki lepszym własnościom obszaru kontaktu bieżnika z nawierzchnią.

Profesjonalna siatkówka warszawa dla każdego.

Nowoczesne pompy ciepła mrągowo do ogrzania twojego domu.

Najlepsze tlumiki wola do twojego samochodu.

Skutecznie pozycjonowanie stron lublin dla twojej witryny.

Certyfikowane splittery optyczne dla przemysłu.